Sposoby na trądzik –  autorski ranking środków na trądzik

Sposoby na trądzik –  autorski ranking środków na trądzik

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Trzy niezawodne sposoby na trądzik

Każdy nastolatek wie, że trądzik młodzieńczy to zmora okresu dojrzewania. Niejednokrotnie wykwity skórne tego rodzaju utrudniają kontakty z innymi ludźmi, wprowadzając w poważne kompleksy. Młodzi ludzie często zadają sobie pytanie – czy leczenie trądziku młodzieńczego jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi – TAK. Poniżej prezentujemy metody, które są najskuteczniejsze w walce z tą dolegliwością.

Sposób numer jeden: specyfiki przygotowane w domu

Leczenie trądziku młodzieńczego, zwłaszcza wtedy, gdy ma on łagodną postać, warto rozpocząć w zaciszu domowym. Na wstępie odradzamy spirytus salicylowy, wodę utlenioną, a przede wszystkim wyciskanie krostek! To na pewno nie pomoże, a wręcz przeciwnie – może tylko wszystko pogorszyć. Zatem co jest dozwolone? Warto poznać leczniczą moc drożdży. Drożdże wykazują właściwości złuszczające. Dzięki takiej kuracji skóra nabiera dodatkowo jednolitego, ładnego kolorytu. Na początek warto zasmakować w drożdżowym napoju. W jaki sposób go przygotować? Potrzebne będzie mleko oraz nieco drożdży. Drożdże należy rozpuścić w ciepłym mleku wypić. Żeby kuracja przyniosła rezultaty, należy taką miksturę pić raz dziennie. Innym sposobem na trądzik, wykorzystującym drożdże jest maseczka. Alternatywą takich kuracji są gotowe tabletki z drożdży, które można nabyć w każdej aptece. Jeśli nie smakuje Ci napój drożdżowy bądź też nie przekonuje Cię wykonywanie drożdżowych maseczek, możesz wypróbować toniki domowej roboty. Zadaniem takich toników jest oczyszczenie twarzy. Najprostszym tonikiem jest woda z sokiem z cytryny (wyciśniętej). Takim specyfikiem należy przemywać twarz w miejscach, w których wyskoczyły pryszcze. Dobre rezultaty przynosi również tonik z aloesu zwyczajnego. Roślina ta wykazuje działanie łagodzące oraz kojące, a więc idealnie nadaje się do oczyszczania cery trądzikowej. Można również przygotować tonik z wody oraz startego ogórka, pamiętając o tym, by nie „usuwać” soku z ogórka. Wśród domowych sposobów zwalczania trądziku „króluje” cebula. Okłady z tego warzywa wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz dezynfekujące. Takie okłady powinny pozostać na twarzy kilka godzin, by przyniosły jakiekolwiek rezultaty, a rezultaty są naprawdę rewelacyjne! Kosmetyki wprost z kuchennej szafki lub lodówki są zdecydowanie warte uwagi.

Sposób numer dwa: profesjonalne kosmetyki

Jeśli zupełnie nie odpowiadają Ci domowe sposoby na trądzik, możesz z nich zrezygnować na rzecz specjalnych kosmetyków. W aptekach i drogeriach znajdziesz ich mnóstwo. Większość z nich zawiera w swoim składzie nadtlenek benzoilu (podobnie jak rewelacyjny krem Acnezine). Substancja ta cechuje się silnymi właściwościami utleniającymi. Redukuje więc beztlenowe środowisko, które jest korzystne dla rozwoju bakterii przyczyniających się do powstawania trądziku. Ponadto nadtlenek benzoilu wykazuje działanie keratolityczne oraz przeciwzaskórnikowe. Ponieważ jest to substancja, która nie wywołuje reakcji alergicznych i jest wysoce skuteczna, producenci kosmetyków chętnie włączają ją do składu swoich dermokosmetyków. Ostatnimi czasy bardzo chętnie stosowany jest również kwas azelainowy. Podobnie jak nadtlenek benzoilu, i ta substancja ma działanie antybakteryjne oraz keratolityczne. Niewątpliwą zaletą preparatów zawierających ten kwas jest fakt, że przyczynia się on do niedopuszczania do powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych, ponieważ skutecznie hamuje proces melanogenezy. Wśród skutecznych i najbardziej polecanych kosmetyków służących do leczenia trądziku młodzieńczego można wyróżnić przede wszystkim: Acnezine (krem, którego uzupełnieniem są specjalne kapsułki o tej samej nazwie), oraz Trioxil (żel oparty na technologii nanosomów).

Sposób numer trzy: leczenie dermatologiczne

Okazuje się, że nie wszystkie postaci trądziku młodzieńczego można wyleczyć sposobami domowymi oraz kosmetykami. W tych skrajnych oraz ciężkich przypadkach należy koniecznie udać się na wizytę do dermatologa. Może się bowiem okazać, że tylko odpowiednio dobrane antybiotyki skutecznie zwalczą trądzik. Dobre rezultaty przynosi również kuracja hormonalna, leczenie retinoidami (pochodnymi witaminy A) czy też stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do antybiotyków stosowanych w leczeniu trądziku młodzieńczego zalicza się przede wszystkim: erytromycyny oraz tetracykliny, choć w niektórych przypadkach można odnotować antybiotykooporność.

Prawda jest taka – nieważne, jaką metodę leczenia trądziku młodzieńczego wybierzesz. Najważniejsze jest to, byś w ogóle zainteresował / zainteresowała się stanem swojej cery. Nie wychodź z założenia, że trądzik to „zdrowy objaw dojrzewania” i że „samo przejdzie”. Trądzik nieleczony może dokuczyć w późniejszym wieku w postaci opornych na likwidację blizn oraz przebarwień. Dlatego już dziś spróbuj coś z tym zrobić, a jeśli zdecydujesz się na kosmetyki lub ogólnodostępne tabletki na trądzik koniecznie sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze. Znajdziesz je na stronie głównej serwisu.

Powrót do rankingu