Sposoby na trądzik –  autorski ranking środków na trądzik

Sposoby na trądzik –  autorski ranking środków na trądzik

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Trądzik młodzieńczy a trądzik różowaty – podobieństwa i różnice

Trądzik młodzieńczy jest trądzikiem osób młodych, podczas gdy trądzik różowaty uaktywnia się z reguły około trzydziestego roku życia lub jeszcze później. Obydwa rodzaje trądziku mają inny przebieg i inne przyczyny. Obydwa bardzo trudno się leczy.

Przyczyny trądziku

Trądzik młodzieńczy jest skutkiem zwiększenia aktywności hormonów płciowych – to dlatego pojawia się w okresie dojrzewania. Za jego intensywność odpowiada jednak tyle czynników, że medycyna wciąż jeszcze nie jest w stanie wskazać podstawowych zależności warunkujących taki a nie inny jego przebieg. Podobnie, jeśli chodzi o trądzik różowaty. Tyle tylko, że w jego przypadku nie ma nawet pewności co do pierwotnych przyczyn. Uważa się, że trądzik różowaty wywołują zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, zawirowania hormonalne czy zakażenia niektórymi drobnoustrojami. Pewności nie ma, a u osób chorych wiele tych czynników współistnieje.

Przebieg trądziku

Trądzik młodzieńczy właściwie atakuje od razu, chociaż oczywiście w miarę jego rozwoju może pojawiać się na twarzy coraz więcej coraz bardziej rozległych pryszczy. Niemniej jednak przebieg tego trądziku jest w zasadzie ujednolicony. Trądzik różowaty rozwija się stopniowo. Pierwszym zwiastunem tego trądziku jest skłonność do nadmiernego rumienienia się pod wpływem emocji, gorąca, zimna i innych skrajnych czynników. Z czasem rumień pojawiający się okresowo utrwala się i okolice nosa, brody, czoła stają się czerwonawe. Dochodzi też do pękania naczynek krwionośnych, nasilenia łojotoku, rozszerzenia porów skóry. Kolejny etap to trwały rumień i zmiany trądzikowe w postaci pryszczy. Na koniec może dojść jeszcze do trwałego zniekształcenia (przerostu) tkanek, co objawia się zniekształceniami nosa i tkanek brody. Zjawisko to zagraża głównie mężczyznom.

Leczenie trądziku

W leczeniu jednego i drugiego trądziku wykorzystywane są antybiotyki i to właściwie koniec podobieństw. Obydwie dolegliwości wymagają odrębnego podejścia toteż cierpiąc na nie koniecznie trzeba pozostawać pod opieką dermatologa. W trądziku różowatym dochodzi jeszcze konieczność przebadania się na obecność bakterii helicobacter pyroli oraz nużeńca (atakującego skórę). Ponieważ trądzik różowaty bywa powiązany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i narządu wzroku (zapalenie spojówek) wskazane jest skonsultowanie dolegliwości za gastrologiem i okulistą.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

W jednej i drugiej postaci trądziku twarz należy dokładnie oczyszczać stosując do tego odpowiednie środki. Trądzik różowaty wymaga z reguły większej ostrożności i zadbania o to, by zabiegi pielęgnacyjne nie pogarszały stanu nadwerężonych naczynek krwionośnych, a kosmetyki wzmacniały te naczynka. Osoby z trądzikiem młodzieńczym mogą pozwolić sobie na intensywne wysuszanie pryszczy np. przy pomocy kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu, w przypadku osób cierpiących na trądzik różowaty jest to bardzo ryzykowne, konieczne jest stosowanie łagodniejszych środków.

W jednym i drugim trądziku ogromną rolę odgrywa dieta, która może zaostrzać lub łagodzić objawy dolegliwości. Konieczne jest więc zadbanie o to, by odżywiać się jak najzdrowiej i unikać potraw mogących zaostrzyć trądzik. W każdym przypadku można wspomóc się suplementami regulującymi procesy fizjologiczne wpływające na stan skóry. Osoby cierpiące na obydwa rodzaje trądziku mogą z powodzeniem stosować np. kapsułki Nonacne.

Kilka propozycji kosmetyków i suplementów przeciwtrądzikowych znajdziesz na stronie głównej serwisu. Część z nich ma charakter na tyle uniwersalny, że mogą być stosowane przy różnych rodzajach (i postaciach) trądziku.

Powrót do rankingu